Rola uczelni w Ekosystemie:
Głównym celem uczestniczenia Uczelni w Ekosystemie jest tworzenie i rozwój jak największej liczby spin-out, które stają się naturalnymi źródłami jej przychodów. Każdy spint-out to konkretna wartość aktywów Uczelni w postaci posiadanych udziałów lub akcji. Ważną korzyścią jest także tworzenie stałych miejsc zatrudnienia dla absolwentów Uczelni.
Nie bez znaczenia jest także poprawa pozycji Uczelni w różnorodnych rankingach wskazujących na sprawność w obszarze patentów, komeracjalizacji czy zatrudnienia absolwentów.
Uczelnia otrzymuje przede wszystkim:
- Uproszczone procedury pozyskiwania finansowania przez spin-out
- Mniejsze nakłady czasu pracy CTT w procesie pozyskiwania inwestora dla spin-out a tym samym możliwość zwiększenia ilości tworzonych podmiotów
- Dostęp do ekspertów z funduszy VC, którzy monitorują i wspierają rozwój projektu od samego początku
- Skrócenie czasu potrzebnego na przejście etapu wewnętrznego rozwoju projektu w ramach Uczelni poprzez właściwe ukierunkowania prac badawczo-rozwojowych
W jaki sposób odbywa się współpraca Uczelni z Ekosystemem?
W ramach Ekosystemu utworzony zostanie stały Komitet Monitorujący składający się z przedstawicieli Uczelni i Funduszu VC. Zadaniem Komitetu jest:
- ocena nowych pomysłów pod kątem możliwości ich komercjalizacji
- przygotowywanie ścieżek rozwoju pomysłów
- definiowanie kluczowych ryzyk, które mają zostać wyeliminowane na etapie rozwoju w ramach Uczelni
- monitorowanie czystości prawnej pomysłów
- ustalanie zakresu wsparcia ekspertów zewnętrznych w eliminowaniu ryzyka projektowego
- podejmowanie decyzji o przekształceniu projektu wewnętrznego Uczelni i spin-out
- przygotowywaniu i uzgadnianiu szczegółowych zapisów umowy inwestycyjnej pomiędzy Pomysłodawca, Uczelnią i Funduszem VC
Okresowo Komitet Monitorujący będzie pracował w poszerzonym składzie razem z przedstawicielami Samorządu i IOB. Praca komitetu w składzie rozszerzonym ma na celu:
- monitorowanie postępu w rozwoju projektów pod kątem ich dalszego wsparcia przez poszczególnych uczestników Ekosystemu
- omówienia możliwych efektów strategicznej synergii pomiędzy Pomysłami i Projektami w ramach ekosystemu, w szczególności pod kątem scalania potencjału Zespołów oraz wykorzystywania posiadanego już potencjału
- koordynacji działań Ekosystemu pod kątem nowych inicjatyw, w tym w szczególności wspólnego aplikowania o środki publiczne.
Ścisła współpraca pomiędzy partnerami, wypracowane i dopracowane procedury tworzenia i rozwoju projektu, stabilne źródła jego finansowania oraz odpowiednie procesy szkoleniowo-doradcze mają przełamać problemy z komercjalizacją. W każdej Uczelni jest mnóstwo ciekawych pomysłów – trzeba je dostrzec i pchnąć na ścieżkę komercjalizacji.